Japonya’da Cep Telefonu Kullanma Adabı

İzin almadan şarj yapmak suç sayılabilir

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Cep telefonları her gün üzerinde fazla düşünmeden onlarca belki yüzlerce kez kullandığımız, vazgeçilmez birer cihaz. Ancak toplum içinde yapılan her şey gibi telefon kullanmak da görgü kurallarına dahil. Peki bu kurallar dünyanın her yerinde aynı mı? Bu yazıda Japonya’da görgü kurallarına uygun telefon kullanmanın usulünden bahsedeceğiz.

Yüksek Ses

Japonlar sessizliğe değer verip çoğunlukla yüksek sesle konuşmaktan kaçınırlar. Bu kural elbette cep telefonuyla konuşmayı da kapsar.

Kalabalık trenler, otobüsler, restoranlar ve benzeri sessizlik beklenen yerlerde telefonların sessize alınması için uyarılar yapılır.

Böyle yerlerde telefonla konuşmaktan kaçınılması, ancak eğer telefonun kullanılması çok gerekliyse alçak sesle ve kısa konuşulması gerekmektedir. Aynı şekilde müzik dinlerken mutlaka kulaklık kullanmak ve kulaklıktan çıkan sesin çevredekileri rahatsız etmeyeceği bir seviyede olduğundan emin olmak gerekir.

Yolda Telefon Kullanmak

Kalabalık bir yolda yürürken telefon kullanılacağı zaman, yürüyen insanların ortasında bir anda durup telefonu açmak yerine kenara ya da insanların daha az olduğu bir yere geçip konuşmak doğru bir davranış olacaktır. Bisiklet sürerken telefon kullanmaksa insanlara rahatsızlık vereceği gibi aynı zamanda oldukça tehlikelidir. Bu durumda bisikletin kenara çekilip konuşulması gerekir.

Fotoğraf Çekmek

Japonya’da da ülkemizde olduğu gibi bir insanın fotoğrafını çekerken izin almak gerekir. Ancak bu kural sadece insanlar için değil aynı zamanda bir dükkanın içini ya da satılan ürünleri çekerken de geçerli olup izin almak gerekmektedir. Mahremiyeti korumak amacıyla Japonya’da satılan telefonların fotoğraf çekme sesi kapatılamıyor olduğundan sessizlik beklenen yerlerde fotoğraf çekerken de dikkatli olunması gerekir.

Şarj

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise telefon şarj etmek. Bir çok yerde olduğu gibi ülkemizde de bir restoran ya da kafeye oturulduğunda telefon ya da bilgisayarımızı şarj etmek oldukça normal bir davranış. Ancak Japonya’da izin almadan bir prizi kullanmak görgü kurallarına karşı olduğu gibi kanun dışı da kabul edilir. Mc Donald’s, Starbucks gibi uluslarası markalar buna bir istisna olsa da bir çok yer telefonunuzu şarj etmenize izin vermeyecektir.

Çeviren/Derleyen: Keremcan Tarhan

Kaynak: www.yamato-gr.co.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!