Japon Jimnastikçi Dünya Şampiyonu

Mai Murakami ile 63 yıl sonra Kadınlar'da bir ilk

Mai Murakami, yer hareketlerini sergilerken. Murakami’nin performansından kesitler için görsele tıklayın.

47. Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası, 2-8 Ekim arasında Montreal’de düzenlendi. Mai Murakami (21) yer hareketleri dalında altın madalya kazandı.

Kadınlar kategorisinde altın madalya, Japonya adına, ilk kez Tanaka (Ikeda) Keiko tarafından kazanılmıştı. Tanaka, 1954 yılında denge aletinde altın madalya almıştı. Mai Murakami ise 2017’de yer hareketleri dalında 14,233 puanla dünya şampiyonu oldu. Mai Murakami genel toplamda 13,066 puanla dördüncü olurken Asuka Teramoto 12,966 puanla altıncı sıraya yerleşti.

Murakami, yer hareketlerinde hayatının en iyi performansını sergilediğini, kadınlarda Japonya’nın çok madalyası olmadığını, 63 yıl sonra bunu kendisi başardığı için sevinçli olduğunu söyledi.

 

Asuka Teramoto denge aletinde. Performansın videosuna ulaşmak için görsele tıklayın.

 

Teramoto ise performansı sırasında dengesini kaybetmişti. “İlk kez bu kadar gerildiğim bir müsabaka oldu. Dengemi kaybetmem üzücü oldu ama pes etmedim, performansımı tamamladım, iyi bir puan aldım,” dedi.

Şimdilerde Japonya Küçükler Jimnastik Kulüpleri Federasyonu’nun başkanlığını yapan Ikeda Keiko ise “gençlerimizi güçlendirmenin önemini kırk yıl önce fark etmiştik, nihayet bu dileğimiz gerçek oldu. Tekniğimizi ilerlettiğimiz şu günlerde altın madalyayı almamız, (kişilerden ve) benden çok daha önemli,” yorumunda bulundu.

 

 

 

Kaynak: Sankei.com

Çeviren: Azra Işık