Cosplay’de Yaratıcı Çözümler

Başörtüsü ve Cosplay beraber olabilir mi?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Anime ya da oyun karakterlerinin kılığına girmek anlamına gelen cosplay fenomeni dünyada yaygınlaşırken Müslüman toplumlar arasında da popülerlik kazanmaya başladı. Birçok din gibi İslam’ın da kadınların giyimi üzerine belirli kurallar koymasına rağmen, cosplay ile ilgilenenler bu kısıtlamayı yaratıcı yollarla eğlenceye çevirmeyi başarmışlar.

Gençler küçük yaşlarından beri anime ve bilgisayar oyunlarıyla beraber büyüdükleri için son yıllarda bir çok cosplay yarışması da yapılmaya başlandı.

Bu durumda ortaya çıkan sorun ise baş örtüsü takarken canlandırılan karakterin en belirgin özelliği olan saç şekli ve renginin ifade edilememesi. İşte tam da bu noktada yaratıcılıklarını konuşturan Müslüman cosplayciler saç şekli verdikleri baş örtüleri yaparak bu sorunu aşmayı hedefliyorlar.

Malezya’da bir şirket çalışanı olan Misa (21),  “Cosplay yaparken baş örtümü çıkarmak zorunda olmamak benim için bir gurur kaynağı. Baş örtümü nasıl canlandırdığım karaktere dahil edebilirim diye düşünmeyi de çok seviyorum,” diye anlatıyor.

Çeviren/Derleyen: Keremcan Tarhan

Kaynak: www.asahi.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!