Çocuk Bakım Fonları’na İş Dünyasından Destek

Vergi Artışına Ek 300 Milyar Yenlik Katkı İsteniyor

Başbakan Shinzo Abe 27 Ekim’de hükümetin tabela politikası olan ‘İnsan Kaynakları Geliştirme Reformu’ toplantısında çocuk bakımına yönelik gerekli fonların temin edilmesi için ekonomiden 300 milyar yen talep ettiğini söyledi. Japon İş Federasyonu (Nippon Kaidanren) Yönetim Kurulu Başkanı Sayaki Sakakibara ise ‘Gücümüz ölçüsünde işbirliği yapmalıyız.’ dedi. Olumlu tavrını ise konuyla nasıl baş edeceğimizi hızlıca belirlemek istiyorum diyerek belirtti.

Hükümet yıl sonunda İnsan Kaynakları Geliştirme Reformu ile alakalı projesini özetleyecek. Ölçek yaklaşık 2 trilyon yen, bunun 1,7 trilyon yenlik kısmı tüketici vergi artışı ile sağlanacak. Şirketlerin talep edilen 300 milyar yenlik katkıyı sağlaması halinde proje için gereken maddi kaynaklar temin edilmiş olacak.

“Bugün başlamış olduğumuz şey 100 yıllık yaşam çalışmaları” diyen başbakan, ‘İş dünyasından 300 milyar yenlik katkıyı rica ediyor ve somut analizler görmek istiyorum’ mesajını da ekledi. Şirket katkıları, şirketlerin çocuk bakım desteği için ödediği işveren katkı payının artırılmasıyla sağlanmış olacak. Mali değer olarak 300 milyar yeni bulacak bu artışın ise içinde bulunduğumuz yılın %0.23’lük katkı payının %0.45’e yükseltilerek sağlanacağı görüşü hakim.

Başbakan Abe, 2022’nin Eylül ayına kadar 5 yıllık süreçte 320.000 kişiyi kapsayacak çocuk bakım fonlarının planlamasıyla ilgili olarak 2020’ye kadar ilerleme kaydetmeyi hedeflediklerini iletti.

 

Çeviren: Ümmiye Begüm Kaya

Kaynak:http://www.sankeibiz.jp