Yamamoto Shūgorō’ya Ait Roman Taslağı Bulundu

Kanagawa Modern Edebiyat Müzesi'nde sergilenecek

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ünlü yazar Yamamoto Shūgorō’nun (1903-1967) tamamlanmamış bir çalışması bulundu. Eser, Yohokama’da sergilenecek

Mominoki wa Nokotta ” (Köknar Ağacı Hayatta) gibi, azimli bir şekilde yaşayan insanları tasvir ettiği eserleriyle bilinen yazar Yamamoto Shūgorō’nun tamamlanmamış bir kitabı bulundu ve eser Yokohama şehrinde halka açık olarak sergilenecek.

Bulunan nüsha “Chūmon no Muko”  (Sipariş Damat)  başlığı atılan 44 sayfalık bir romanın taslağı. Eser, yazarın  ölmeden bir yıl kadar önce editörüne teslim ettiği bir el yazması olup sonradan Yokohama’da bulunan Kanagawa Modern Edebiyat Müzesi‘ne bağışlanmıştı. Müze, yazarın ölümünden 50 yıl sonra nüshayı sergilemeye karar verdi.

Roman, Edo Döneminde,  bir derebeyinin işi gücü bir kenara bırakıp  damat arama fikriyle yolculuğa çıkmasıyla başlıyor. Bey, beklentileri doğrultusunda bir damatla karşılaşmak için tüm gece boyunca dışarıda içki içip dönüş yolunda damat adayıyla karşılaşıyor.  Acelesi olan bey ile damat adayı arasında geçen esprili diyaloğun ortasında  yazı kesintiye uğruyor. Kesintinin yazım sırasında olup olmadığı belirsizlik taşırken, metnin genelinde titiz bir düzeltme işleminin izleri görünüyor. İnsan zihnini başarılı bir şekilde tasvir etmesiyle ünlü Shūgorō’nun aynı zamanda zor beğenen biri olduğu anlaşılıyor.

Eseri teslim alan editör Sasaki Nobuo, “Eseri tamamlarken  ne zamanının ne de gücünün kaldığını anlayıp bana vermiş olabilir” diye yorumda bulundu.

Kanagawa Modern Edebiyat Müzesinin personelinden Saito Uyasushi, “Tamamlanmamış olması büyük bir talihsizlik ama insanların Shūgorō olsaydı nasıl bir sonuca bağlardı diye hayal edip sonu üzerine düşünmesini istiyoruz” dedi.

Yazardan kalan 400 adet günlük ve sürekli kullandığı eşyaların sergilendiği bu sergi 26’ Kasıma kadar açık olacak.

Çeviri: Sema Türker

Kaynak: NHK


Sevgi paylaştıkça çoğalır!