Odagiri Joe ile “Ernesto” ve “İş” Üzerine

“İş kimin umrunda. Daha önemli şeyler var.”

Freddy Maemura Hurtado rolünde Odagiri Joe.

Kendine has  bir havası olan oyunculardan Joe Odagiri. 6 Ekim’de gösterime giren “Ernesto” adlı filmde Küba Devrimi’nin tarihi kahramanı Che Guevara’nın ilk adından “Ernesto” adının verildiği kendisini feda eden “bir diğer Guevara” denebilecek Japon kökenli Freddy Maemura Hurtado rolünü başrolde oynuyor. Zor bir yapıma girişmiş olsa da, “İş kimin umurunda!” diyerek görüşünü açıkça koyabilen Odagiri Joe’ya hayattan nasıl zevk alınacağı hakkında sorular sordum.

“Bir bakıma Sakamoto Junji Che Guevera, ben de Freddy Maemura”

Yönetmen Sakamoto Junji (sol), Odagiri Joe (sağ).

“Ernesto”, Yönetmen Sakamoto Junji’nin bu yapımın temelini oluşturan KINOBOOKS yayını “Che Guevara ile Omuz Omuza Savaşan İkinci Nesil Bir Japonun Hayatı – Devrim Samurayı” (Che Guevara to tomoni tatakatta aru nikkei nisei no shougai/ kakumeni no samurai), adlı kitapla tanışmasıyla başlamış. Yönetmen üç buçuk yıl boyunca  bizzat giderek yerinde incelemeler gerçekleştirmiş.

Odagiri Joe ise film için 12 kilo vermiş ve yaklaşık altı ay boyunca İspanyolca ve Freddy Maemura’nın doğup büyüdüğü Bolivya’’da konuşulan Bolivya lehçesini öğrenmiş. Çekimler büyük oranda Küba’da gerçekleştirilmiş.

“Yönetmenden teklif geldiği için rol aldım. İlk başlarda günümüz Japon sinemasında yer bulması zor olan bir film olduğunu düşünmüştüm ama böyle bir şeye cesaret edip risk alan yönetmen ve yapımcıların “Devrim” mücadelesine katılmak istediğimi düşündüm. Bir bakıma yönetmen Sakamoto Junji Che Guevara’ymış ve ben de onun fikirlerini destekleyen Freddy Maemura’ymışım gibi hissediyorum.”

“Acı şeylerin üstesinden gelmek için iyi bir fikrim falan yok.”

Japonya’da film çekmekten tamamen farklı bir durum olsa gerek. Joe’ya insanın ümitsiz  hissettiği zamanların üstesinden gelmenin, engelleri aşmanın yollarını sordum.

Acılaeın üstesinden gelmek için iyi bir fikrim falan yok. Yalnızca, engelleri aşmaktan başka bir yol olmadığını düşünüyorum. Bu yapımda, “Bırakmak, kaçmak istiyorum” diye düşünüp duruyordum. Fakat kaçışımı sürekli erteleyip sonunda kendime geri geliyordum. Ayrıca oynadığım Freddy, hayatını ortaya koyarak Bolivya’nın özgürlük hareketine katılıyor ve daha 25’inde, o genç yaşında hayatını kaybediyor. Böyle bir kişiyi canlandırması gereken benim bu rolden kaçmam olacak iş değildi. Hayatını ortaya koyup mücadele eden Freddy’ye manevi olarak yaklaşabilmek için, acılarımla yüzleşip, devam etmem gerekiyordu. Ama itiraf etmeliyim ki kaçmak istedim. Gerçekten! (gülüyor). Başka bir iş olsaydı belki de kaçardım.

Odagiri Joe’ya göre “İş” denen şey…

İş konusunda titizlik göstermek hakkında sorunca, “İş kimin umurunda” diyerek beklenmedik bir cevap veriverdi.

“Kendimce en değer verdiğim şey hayatım. Bu nedenle hayatın işle ilgili olmayan taraflarının da önemli  olduğunu düşünüyorum. İş,tabii ki insan hayatının bir parçası olmak zorunda. Ama biraz abartarak söyleyecek olursam, eğer şu anki işimi bırakıp yarı-zamanlı bir işle de yaşayabiliyorsam, bana yeter. İşin önemli olduğunu düşünmüyorum. Bence insan hayatında işten daha eğlenceli, daha önemli şeyler var.”

Çeviren: Sema Türker

Kaynak: oricon.co.jp