Kakegawa Chaennal’i Başladı

Çay ile modern sanatın buluşması

‘Kakegawa Chaennal’i Shizuoka’nın Kakegawa bölgesinde 21 Ekim”de ziyaretçilere kapılarını açtı. Çeşitli sanatçıların eserlerinin bulunduğu sergi şehrin altı farklı bölgesinde gerçekleşmekte. Çay seremonileri ve sanatçılarla sohbetlerin de dahil olduğu sergi programında yüzden fazla etkinlik bulunuyor. Sergi 19 Kasım’a kadar devam edecek.

Açılış töreni Kakegawa Kalesi yakınlarındaki Dai Nippon Shinryo oditoryumunda gerçekleşen etkinlik hakkında Belediye Başkanı Matsui “Kakegawa’nın kültür ve tarihini yeniden keşfetmek için harika bir fırsat. Lezzetli Kakegawa çayı, misafirperverliği ve bölgenin güzelliklerini bu vesileyle tanıtmak istiyoruz.” diyerek ziyaretçileri selamladı. Koordinatör-Yapımcı Yamaguchi Yumi ise Belediye Başkanının sözlerine “Modern sanatın anlaşılabilen bir şey olmadığı söylense de sergiyi görmeye gelen insanların bir şeyler hissetmesi, düşünmesi ve bundan kendilerine bir şeyler katmaları bizim için yeterli.” diyerek eklemede bulundu.

Yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren profesyonel yazarların eserleri arasından 21 parçalık bir sanat seçkisine ilaveten vatandaşlardan ve yerel organizasyonlardan gelen 75 parçalık ortak bir “Halk Müzesi”nde tablo, seramik gibi çeşitli eserler de sergileniyor.

“Chaennal” ismi aslında Kakegawa’da yaygın olan “Chaen” (Çay dükkanı) ve “Triennal” kelimeleri birleştirilerek oluşturulan türetilmiş bir kelime. Etkinlik modern sanat ile Kakegawa’nın tarihi, kültürü ve dükkan vitrinlerini bir araya getirip şehrin güzel yanlarını insanlara göstermeyi amaçlıyor. Bu yıldan itibaren serginin her üç yılda bir tekrarlanması planlanıyor.

Etkinlik süresi boyunca haftasonlarında ve milli tatillerde etkinlik alanına ulaşımı sağlayan ücretsiz otobüs hizmeti verilecek.

Çeviren: Tolga Yılmaz

Kaynak: www.yomiuri.co.jp