Yokoyama Taikan Retrospektif Sergisi

Çağdaş Japon resmi formunun kurucusu

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Yokoyama Taikan (1868-1958), Okakura Tenshin (1862-1913) ile birlikte yeni çağın resimlerinin izini süren isimlerdendi. Sanatçının doğumunun 150. yılını kutlayan Tokyo Ulusal Modern Sanat Müzesi ve Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi‘nde düzenlenen bu sergide aradan geçen yüz yıl içerisinde keşfedilen eserler sergilenecek. Sergi 13 Nisan – 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tokyo’da, 8 Haziran – 22 Temmuz’da ise Kyoto’da ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.

Yokoyama Taikan, 1868 yılında Mito’da dünyaya geldi ve 1888 yılında anne tarafının soyadı olan Yokoyama’yı aldı. Ertesi sene Tokyo Sanat Okulu’na (şimdiki adıyla Tokyo Ulusal Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi) girdi, Okakura Tenshin gibi isimlerle birlikte okudu ve 1896’da aynı okulda doçent oldu. Fakat, 1898 yılında Tenshin ve diğerleriyle birlikte istifa ederek Japon Sanat Enstitüsü’nün kurulmasında rol oynadı. Kendisi, modern Japon resmi formunu keşfeden ressam olarak tanınır.

Çağdaş Japon resim sanatı ustası Taikan, günümüzde de popülerliğini korumakta. Bu sergide Taikan’ın Batılılaşma döneminde, zaman zaman geleneksel resim tekniğini kullanan, bazense geleneksel stile uymayan özgür tarzıyla yapılmış eserleri bulunuyor.

Kompozisyon, Meiji, Taisho ve Showa dönemleri olarak üç bölümden oluşuyor. 40 metre uzunluğunda ‘’Seisei Ruten’’ (Ruh Göçü, 1923), bir şenlik ateşinde ortaya çıkan ‘’Yozakura’’ (Geceleyin Kiraz Ağacı, 1929) ile canlı kırmızılar ve ışıldayan platin sarılarının yer aldığı ‘’Kōyō” (Güz Yaprakları, 1931) eserleri, sanatçının doğumunun 150. yılı kutlamasında yer alan başyapıtlar arasında.

 

Sergide göze çarpan bir başka eser, 105 yıl kadar önce Okami Sanat Koleksiyonu’nda yayımlanan, sanatçının kişisel koleksiyonuna ait başyapıtı ‘’Byakue kannon’’ (Beyaz Kıyafetli Kannon, 1908),  ilk defa sergileniyor. Ayrıca sergi, daha önce hiç sergilenmemiş ‘’Seisei Ruten’’ (Kuyruklu Yıldız, 1912) gibi eserleri görmek için de kaçırılmayacak bir fırsat.

Taikan’ın retrospektif sergisi 1959’dan bu yana Tokyo Modern Sanat Müzesi’nde ikinci kez gerçekleştirilecek. Kyoto Modern Sanat Müzesi’nde ise 2004’den itibaren yapılmış ikinci sergi olacak. Japon resminin olanaklarını yaşatan Taikan’ın sergisi görülmeye değer.

Çeviren/Derleyen: Aslı İdil Kaynar

Kaynak: bijutsutecho.com

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!