Karmaşık Japon Tuvaletleri Basitleştiriliyor

Simge ve fonksiyonlar sadeleşiyor

Japon Tuvalet Üreticileri Birliği tuvalet panellerinde kullandıkları düğme ve resimleri sadeleştirerek standartlaştıracaklarını duyurdu. Japon üreticiler, 2017 yılından itibaren yeni üretilen tuvaletlerin uluslararası ISO standtlarına uygun bir şekilde üretileceğini açıkladılar.

Standartlaştırılan yeni panelde 8 temel komut düğmesi bulunacak. Bunlar; sistemi açıp kapatma, tuvaletin kapağını açıp kapatma, küçük ve büyük sifon, ve iki farklı taharet musluğu düğmesi olmak üzere belirlendi.

Son dönemlerde Japonya’yı ziyaret eden yabancı turist oranının artmasıyla birlikte, bu yenilikle herkesin rahatça kullanabileceği bir tuvalet ortamı amaçlanıyor.

Şu an Japonya’daki tuvaletlerin yaklaşık %80’i ısıtmalı ve taharet musluklu kontrol panelini kullanmaktadır. Birçok ulaşım aracı, otel ve umumi tuvaletlerde de bulunan bu paneli yabancı turistler kullanırken bazen çok karmaşık olduğunu düşünüp zorluk yaşamaktadırlar. Bu zorlukları ortadan kaldırmayı amaçlayan bu standartlaştırma, panellerde kullanılan simgeleri de ortak hala getirerek bu zorluğu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Japonya’nın önde gelen tuvalet üreticileri bu standartlaştırma için google üzerinden anketler düzenleyerek yeni simgeleri bu anketin sonuçlarına göre belirledi.

Tuvalet üreticilerinden TOTO’nun yöneticisi Kitamura, bu standartlaştırma sayesinde simgelerin uluslararası bir hale geleceğini ve böylelikle bu temiz Japon tuvaleti kültürünün yurt dışında da yayılacağına inandığını belirtti. Şimdi ise bu simgelerin uluslararası standardizasyonu için ISO’ya başvuru yolunda olduklarını söyledi.

 

Çeviren: Tuğba Kirazlı

Kaynak: kaden.watch.impress.co.jp