Haruka Tachimoto Judoyu Bırakıyor

Rio de Janeiro Olimpiyatları’nda 70 kiloda şampiyon olmuştu

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Haruka Tachimoto (27)

Rio de Janeiro Olimpiyatları’nda Kadın Judo 70 kilo kulvarında altın madalya kazanan 27 yaşındaki Haruka Tachimoto (ALSOK), başkent Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında judo kariyerini sona erdireceğini açıkladı. “Judo benim hayatımdı. Hayatımın 20 senesi boyunca her şeyimi ona adadım” sözleriyle duygularını ifade eden Tachimoto, 7 yaşından beri sürdürdüğü müsabakalarla geçirdiği hayatında yeni bir döneme kucak açıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında takım oyunlarına geçici olarak geri dönmüş olsa da daha sonra “İçimden müsabakaya çıkma isteği gelmiyor artık.” şeklinde verdiği demeçte bırakmakta kararlı olduğunu belirtti. Bundan sonra ALSOK sponsorluğunda Tsukuba Üniversitesi’nde yapmakta olduğu yüksek lisans çalışmalarına ağırlık vereceğini belirten sporcu, gelecekte bir eğitmen olarak “sadece galibiyet hedeflemek değil, daha geniş bir çerçevede mücadelelere atılmayı öğretme”yi umduğunu da söyledi.

Kısa bilgi: Haruka Tachimoto, Toyama ili Kosugi semtinde lise yıllarında kendini gösterdi. Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi’nde dördüncü sınıf öğrencisi olarak 2012 Londra Olimpiyatları’nda yedinci oldu. Dünya Şampiyonası’nda derecesi olmamasına rağmen, osotogari tekniğinde ustalığı ile biline Tachimoto, Rio de Janeiro Olimpiyatları’nda aldığı madalya ile judo branşında altın madalya alan ilk Japon kadın sporcu olmuştur.

Çeviren: Onurcan Tolkun

Kaynak: Nikkei Gazetesi, 10/10/2017


Sevgi paylaştıkça çoğalır!