2020’de Yeni Sınav Formatı Geliyor

Hazırlık için Eylül 2017'de 441 üniversite ve lisenin görüşü alındı.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ülkemizde yeni bir sınav sisteminin yine gündeme oturduğu şu günlerde Japonya’da da benzer bir durum söz konusu. Fakat iki konu arasındaki dikkat çekici bir farklılık, Japonların 1990 yılından beri sınavla ilgili ilk kez bu kadar büyük bir değişiklik yapıyor olması. Yine de bu değişiklik, sistemin tamamından ziyade sınav formatını ilgilendiriyor.

Üniversite sınavının amacı, hepimizin bildiği gibi, öğrencilerin lisede neler öğrendiğini ölçüp üniversite eğitimi için yeterli olup olmadıklarını tespit etmek. Hal böyleyken Japon üniversiteleri, sınavın planlama ve uygulama aşamalarında hayli faaller. Sınavda çıkacak konuların belirlenmesi, soruların hazırlanması, sınav gözetmenlerinin tayini gibi konuları üniversiteler üstleniyor. Japonya’nın ÖSYM’si diyebileceğimiz “Üniversite Sınavından Sorumlu Merkez (DNC)” ise sınav başvurularından, sınavların okunmasından ve sonuçların açıklanmasından sorumlu.

2020 yılında uygulamaya girecek olan yeni sınav formatındaki en çarpıcı yenilik, sınava eklenecek klasik sorular. Şimdiye dek üniversite sınavı test usulüyle yapılıyordu. 2020’den itibaren ise cevap anahtarlarında klasik sorulara da yer ayrılacak. Bu sayede öğrencilerin soruyu ne kadar anladığı, nasıl bir yöntemle çözdüğü ve kendini nasıl ifade ettiği görülebilecek.

Japonya’da birçok üniversitenin, devletin yaptığı sınava ek olarak bazı şartları oluyor. Başvurduğunuz üniversiteye göre sözlü mülakata girmeniz, lisenizden tavsiye mektubu getirmeniz ya da okulun yaptığı ikinci bir sınava katılmanız gerekebilir. Ayrıca, üniversiteler artık yeni formattaki klasik soruların cevaplarını da inceleyebilecek.

Japonya’nın ulusal ortak sınavı, ülkemizdeki LYS’ye benzer şekilde farklı başlıklardan oluşuyor: Japonca, Sosyal Bilimler, Matematik, Bilim, Yabancı Dil. Türkiye’deki uygulamaya benzer bir şekilde, öğrenciler bütün sınavlara girmek zorunda değil. Öte yandan, yabancı dil sınavında öğrencilerin birçok seçeneği olduğunu görüyoruz: İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince ve Korece. Bu açılardan sistemde eskisine göre herhangi bir değişiklik yok. Fakat İngilizce sınavının genel bir yeterlilik sınavı haline getirilmesi gündemde; yani devletin yaptığı sınavdan aldıkları puan, öğrencilere TOEFL ya da IELTS sonuçları gibi bir ehliyet sağlayacak.

Ortak sınav, bu sene küçük bir bölgede pilot olarak uygulandı.

Konuyla ilgili Eylül ayında yapılan sempozyuma toplam 441 üniversite ve liseden yetkililer katıldı.

Derleyen: Azra Işık

Kaynak:  Mext.go.jp, Dnc.ac.jp (1) (2)


Sevgi paylaştıkça çoğalır!