2017 Dünya Judo Şampiyonasında Yeni Kurallar

Yeni kurallar, yeni stratejiler...

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

2017 Dünya Judo Şampiyonası 28 Ağustosta Budapeşte’de yapıldı. Geçen senenin Aralık ayında Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) ippon-wazaari puan sistemini duyurduğundan beri ilk defa dünyanın en yetenekli Judo sporcuları turnuvada bir araya gelmiş oldu. Tokyo Olimpiyatlarına hazırlık niteliği taşıyan bu turnuva, yeni kurallara göre müsabaka tekniklerini ve stratejisini gözden geçirecek olan Japonya için ayrı bir önem taşıyor.
Yeni kurallara göre yuko puanının kaldırılması dışında, erkek müsabakaları 5 dakikadan 4 dakikaya düşürüldü. Galibiyeti artık yalnızca yapılan fauller değil, süre sınırı olmayan uzatmalar da etkileyecek. Bu sayede Rio de Janeiro Olimpiyatları 100 kilo klasmanında Teddy Riner – Hisayoshi Harasawa müsabakasında tartışmalara yol açan durumların önüne geçileceği öngörülüyor.

İki wazaari puanına denk gelen “awase-waza ippon” puanı da kaldırıldı. Mümkün mertebe ippon almayı amaçlayan Japon Judo’suna göre bu değişiklik herkes için avantajlı olacak. Yurt içinde büyük çoğunluk bu şekilde düşünüyor olsa da uluslararası turnuvalarda bu avantajları görmek pek mümkün olmuyor.
Rio de Janerio Olimpiyatları Judo Erkek 100 kilo klasmanında bronz madalya taşıyan Haga Ryunosuke (Asahi Kasei) kurallarla beraber gelen değişiklikleri gözlemleyebildiğini aktarıyor. Kısalan müsabaka süresiyle, sporcuların kuvvet kontrolü için harcadıkları efor da azalıyor. Bu durum için Haga “Katılımcılar daha en baştan %120 güçle geliyor” şeklinde yorumda bulundu.

Yeni kurallar genel çapta problem yaratmasa da oyuncular müsabaka açılışlarında daha fazla faul yapıyorlar. “Tam hızla atılma” taktiği de nispeten değişti. Kendi dayanıklılığına güvenip rakibi yormak suretiyle müsabakanın ortalarına doğru rakibi devirerek galip gelme modelini benimseyen Japon sporcular, yavaş hareket ederek atılmak için doğru zamanı kollayan Batı modeline kayıyorlar. 73 kiloda takım oyunu sözcüsü Riki Nakaya (ALSOK) “Dayanıklılıktan ziyade kuvveti fazla olan galip gelir. Bu noktada yabancı sporcular daha avantajlı” şeklinde fikrini belirtti.

Karşılaşma teknikleri konusunda her ülke bir deneme-yanılma yöntemi benimsemekte. Kosei Inoue “sürpriz atak  konusunda her birini teker teker deneyerek ilerleyen ülkeler de mevcut” diyor. Bir başka yetkili ise “Japonya her ne kadar tekniğe önem vererek faul yapmadan müsabakalara girse de, stratejisini müsabakaya göre ayarlayan Batı modelinde tekniği gösteremedikçe faul yapma olasılığı artıyor” şeklinde gözlemini sundu.
Newaza pozisyonlarında “bekle” komutu verebilmek için gereken süre ise uzadı. Bu sayede hakem sporcuların hamlelerini daha rahat gözlemleyebilecek. Ayrıca kadınlar branşında Mayıs eğitim kampına çağrılan Brezilya Jiu-Jitsusu hocaları ile rakibi çekme tekniklerinin kullanımı arttı. Katsuyuki Masuchi bu konuyla alakalı olarak “tachi-waza pozisyonundan newaza pozisyonuna geçiş bu işin anahtarı” şeklinde demeç verdi.

IJF şampiyonanın başlamasına kadar yapacağı deneme-yanılmalar ile değişikliklerin onaylanıp onaylanmayacağını duyuracak. Yuko puanının kaldırılması beraber, “wazaari puanı kazandıracak hareketlerin kapsamı gereğinden fazla geniş” diyenler olsa da müsabakaların genelinde seyir keyfini artırdığı da söyleniyor. Değişiklikler her zamanki gibi kolay anlaşılabilirliği amaçlıyor. Fakat ne olursa olsun, Tokyo Olimpiyatlarını bekleyen Japonya, mücadele ruhunu yakalamak istiyor.

Yazan: Nishibori Takuji

Çeviren: Onurcan Tolkun

Kaynak: Nikkei Gazetesi, 21/8/2017


Sevgi paylaştıkça çoğalır!