Yapay Zekâ ‘Alpha Go’ Artık Daha Zeki

İnsan bilgisi ile sınırlı değil!

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Google’a bağlı bir kuruluş olan Deepmind “Alpha Go Zero” adlı ürünü 18 Ekimde duyurdu. Alpha Go dünyanın en karmaşık zekâ oyunlarından biri olarak görülen, Çin kökenli  “Go” oyununu oynayacak bir yapay zekâ olarak tasarlandı. Bir önceki sürüm Alpha Go, bundan önce dünyanın en iyi Go oyuncularına karşı zaferler kazanmıştı. Alpha Go Zero’nun ise öncülü“Alpha Go”dan bile daha üstün bir yapay zekâya sahip olduğu açıklandı. Program yeni bir öğrenme yöntemi yardımıyla kısa sürede gelişerek, sadece 3 günlük bir öğrenme sürecinin sonunda,  selefine karşı 100 – 0’lık bir skor elde etti.

Alpha Go, 2016 yılında Go oyununun efsane isimlerinden Lee Sedal’ı malup ederek dikkatleri üzerine çekmişti. Mayıs 2017’de, dünyanın en iyi Go oyuncusu olarak kabul edilen Ke Jie’ye karşı ardı ardına 3 zafer kazanmış, Ke Jie’nin Go oynamayı bırakmasına neden olmuştu. Alpha Go Zero’nun ise bundan daha üstün olduğu ve üstelik gelişmeye devam ettiği biliniyor.

Deepmind’ın açıklamasına göre, eski Alpha Go profesyonel veya acemi binlerce oyuncunun hamlelerini analiz ederek başlamış ve adım adım oyunu oynamayı öğrenmişti. Alpha Go Zero ise ilk aşamayı tamamen atlayarak, doğrudan oyunu öğreniyor. Başta acemi seviyesinde bir oyuncuyla eşdeğer başlasa da, bu öğrenme yöntemi sayesinde kısa sürede profesyonel oyuncuları ve eski Alpha Go’yu yenebilecek seviyeye ulaştı.

Deepmind, sistemin kendi kendine Go oyununu öğrendiğini, oyuncuları gözlemlemeye ihtiyacı olmadığını söylüyor. Sistem oyun hakkında hiçbir şey bilgiye sahip olmadan başlıyor ve güçlü bir arama algoritmasıyla oyunu öğreniyor. Oyun sırasında sürekli düzenlemeler ve güncellemeler yaparak, kısa sürede rakibinin elini ve hatta kazananı öngörebilir hale geliyor.

Deepmind bu yaklaşımın eski Alpha Go’da kullanılandan üstün olduğunu, çünkü eskisinin aksine, sistemin sahip olabildiği bilginin insan bilgisinin sınırları içinde kapalı kalmadığını açıkladı.

 

Çeviren/Derleyen: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: japan.zdnet.com

japantoday.com

Tarih: 19.10.2017

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!