Teknoloji, Güvenlik ve Yapay Zeka

IT Donanımlı Güvenlik Çağı Başlıyor

Güvenlik hizmetleri sağlayıcısı “ALSOK”un düzenlediği,  ‘Kapsamlı Güvenlik Garantisi’ etkinliği, 26 Temmuzda 5 ve 6. sınıflardan oluşan 20 kişi ile “Gelecekte güvenlik insan ve makinenin işbirliğiyle gerçekleşecek” teması altında gerçekleşti.  Güvenlik robotları veya uzaktan kumandalı uçaklar, giyilebilir cihazlar, görüntü analiz teknikleri gibi yöntemler sergilendi.

Üzerinde pek durulmasa da, günümüzün güvenlik endüstrisinin en büyük problemi terörle mücadele ile doğum oranındaki düşmeler ve yaşlanan nüfusla birlikte ortaya çıkan iş gücü yetersizliğidir. “Sınırlı sayıda insan ile toplumu nasıl daha güvenli hale getiririz?” sorusunun cevabı iki anahtar kelimeden oluşuyor: BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) ve Yapay Zekâ.

Özellikle büyük çaplı organizasyonların güvenliği söz konusu olduğunda, insan gücünün sağlayacağı katkının bir sınırı var. Örneğin güvenliğe ayrılan insan sayısının veya alanın sınırlı olduğu durumlarla karşılaşılabilir. Kör noktalarda koruma sağlamak da özellikle zordur. Dahası, bir insan için kaydı olan her suçlunun yüzünü ezberlemek olanaksızdır.

Öte yandan bu fikirlerin daha yeni işleme konduğunu söyleyemeyiz.  Kapsamlı Güvenlik Garantisi Şubat 2015’ten beri “insan ve BİT’e karşı koruma” temasıyla yürütülmekte.

 

Daha önce “ALSOK Hiper Güvenlik Görevlisi”  ekipmanı ile donanmış bir güvenlik görevlisi gördünüz mü? Güvenlik görevlisinin kepine bir kamera iliştiriliyor. Bu kamera görevlinin gördüğü her şeyi diğer güvenlik görevlileri ve kontrol merkezi ile paylaşıyor. Ayrıca yüz tanıma özelliğiyle acil bir durumda hedefin bulunmasını sağlıyor. Bunun dışında IP alıcıları-vericileri ve akıllı telefonlarımız da var.

 


Elde edilen görüntüler gerçek zamanlı olarak inceleniyor ve yüz tanıma teknolojisi ile aranan suçlu ile eşleştiriliyor. Şimdi ise bir çeşit bilgi görselleştirme sistemi ile duyguları tanımlama ve böylece suç işlemek isteyen birini önceden yakalayarak suçu toptan önleme yolunda planlar olduğu söyleniyor.

Katılımcılar bu etkinlikte BİT ekipmanları takarak bizzat deneyimleme olanağı buldular. Bu da yine güvenlik endişeleri nedeniyle fazla da açık edilemeyecek güvenlik dünyasına ufak bir bakış olmuş oldu.

 

Tercüme: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: http://www.itmedia.co.jp

Tarih: 01.08.2017

Be the first to comment

Leave a Reply