Tayfun ve Seçimler

Oy kullanan sayısında azalma endişesi yaşandı

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tayfun 21 Japonya’ya yaklaşırken, adaylar oy kullananların sayısı konusunda endişeliydi. Seçmenin fırtınalı havada evden çıkmak istemeyebileceği ve bu yüzden de oy sayısının düşebileceği konuşuluyordu. Japonya meteoroloji kurulu ve birçok seçim kuruluşu seçmeni son günü beklemeden oy kullanmaya teşvik etmeye çalışıyor ve erken oy kullananların sayısında da bir artış gözleniyordu.

2014 yılının Aralık ayında gerçekleşmiş olan son Temsilciler Meclisi seçiminde, oy oranı sadece 52.66%’ydı. Aşırı kar yağışları nedeniyle  düşen bu oran, savaş döneminden beri görülen en düşük yüzdeydi.

Öte yandan, hava şartlarına rağmen, seçime katılım oranlarında artış gözlendiği de oldu. 2009’da yönetime itiraz olduğunda, oy verme oranı yağmur yağmasına karşın 69.28%’e yükselmişti. 1993 yılının Temmuz ayında gerçekleşen ve birçok değişime öncü olan seçimlerde de, çoğu bölgede yağışlar gözlenmiş olmasına karşın, oy oranı 62.26%’a kadar çıkmıştı.

Seçim anons edildikten sonraki 5 gün içinde oy kullanan seçmen sayısı 4.1 milyon. Bu, erken oy vermenin adet edinildiği 2005’teki Temsilciler Meclisi seçimlerinden bu yana görülen en büyük sayı. Geçen yıl, Kamu Görevlileri Seçme Kanununa “Doğal felaketler ve kötü hava koşulları varken gün içinde sandığa gitmenin güçlüğü” ibaresi eklendi. Tokyo’nun Setagaya ilçesinde 20 gün içinde 750 bin seçmen arasından sadece 30 bininin oy kullandığını açıklandı. (Shimura Eiji)

 

Çeviren/Derleyen: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www.huffingtonpost.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!