Tayfun Nedeniyle Duran Trende Tarihi Geçmiş Yiyecek Dağıtıldı

JR Tokai yapılan hatadan dolayı yolculardan özür diledi

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

22 Ekim 2017 gecesi Tokaido hızlı treni 21 numaralı tayfun yüzünden uzun bir süre istasyonda kaldı. Bu esnada yolculara dağıtılan acil durumlar için saklanan yiyeceklerin son kullanma tarihlerinin iki ay geçmiş olduğu fark edildi ve JR Tokai Demiryolları bu durum yüzünden yolcularından özür diledi.

22 Ekim gecesi tayfunun da etkisiyle Tokaido Şinkansen treni Gifu ve Shiga bölgelerini birbirine bağlayan tünelde elektrik kesintisi yüzünden durdu. 10’dan fazla süper hızlı tren hattı da bu durumdan etkilendi.

Bu trenler arasında Tokyo’dan Shizuoka’ya giden ‘Kodama 705’ adlı süper hızlı tren de vardı. Shizuoka’daki Atami istasyonunda yaklaşık beş buçuk saat duran trende JR Tokai tarafından dağıtılan yiyeceklerin son kullanma tarihinin yaklaşık iki ay önce geçmiş olduğu fark edildi.

Yolculara toplam 128 adet son kullanma tarihi geçmiş yiyecek verilmişti. JR Tokai’nin açıkladığına göre bu yiyeceklerin 15 adeti yenmedi ve şimdiye kadar da bunları yiyen kişilerin sağlık durumuyla ilgili kötü bir durumla karşılaşılmadı.

Yiyeceklerin son kullanma tarihine bakmadan dağıtan JR Tokai yolcularından özür dileyerek ‘Bundan sonra böyle olayların tekrar olmaması için acil durum yiyeceklerimizi sürekli kontrol edeceğiz.’ dedi.

Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, yiyecekler son kullanma tarihleri geçse de yenebilir; lakin renginde ve tadında bir gariplik varsa yemekten kaçınmak gerekiyor.

Çeviren: Şahin Yaldız

Kaynak: nhk.or.jp

Tarih: 23/10/2017


Sevgi paylaştıkça çoğalır!