Seyircinin İfadesinden Duygu Ölçen Cihaz

Avex ve Microsoft işbirliği

Avex Holding ve ‘Microsof Japonya bir araya gelerek seyircilerin duygu seviyelerini analiz etmeye yarayan bir sistem ortaya çıkardılar. Bu sistem Microsoft’un Yapay Zekâ sistemi “Microsoft Bilişsel Hizmetler” yardımıyla çalışıyor ve tam bir kullanım için deneme sunumları başlamış durumda.

Sistem, Microsoft Bilişsel Hizmetleri tarafından sağlanan yüz tarama ve duygu tanıma gibi Yapay Zekâ işlevleri kullanıyor. İnsanların yüz ifadelerindeki; “keyif”, “üzüntü” ve “hayret” gibi duygu değişimlerini gözlemliyor. Bu değişimlerin “heyecan” duygusu veya çalmakta olan şarkı ile olan ilişkisini, sayısal verilere dönüştürmek üzere tespit ediyor.

Genelde, canlı icra edilen gösterilerin değerlendirmesi tamamen niteliksel bulgulara dayandırılır ve objektif bir sayısal değer vermenin zor olduğu söylenir. Oysa bu yeni sistem sayesinde seyircilerin tepkisine sayısal bir değer vermek objektif bir değerlendirme yapmak ve etkinliklerde kaliteyi ve seyirci memnuniyetini arttırmak artık mümkün.

Yeni hedef, performansın kalitesine veya sanatçının popülaritesine verilen sayısal değerleri karşılaştırarak kaliteyi ve izleyenlerin duyduğu memnuniyetii arttırmak. Buna ek olarak  uygulama, tüketicilerin özelliklerini inceleyerek, niteliklerine göre gruplandırıpk (cinsiyet, yaş vb.) bunları ekonomik açıdan kullanılabilecek verilere dönüştürülebilmesini sağlıyor.Ki bu da, satış promosyon faaliyetleri arasoında anlamına geliyor.

Tam teşekküllü kullanımla ilgili şimdiden deneme gösterisi yapıldı ve ileride başka organizasyonlarda da yapılmaya devam ediecek. Avex ayrıca, ürünü satışa sunduktan sonra canlı organizasyonların etkisini ölçme yöntemi olarak da satmayı planladıklarını açıkladı.

 

Derleyen: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www.itmedia.co.jp

Tarih: 04.09.2017