Olimpiyatlara Doğru:Turistler İçin Ücretsiz İnternet

Japon Hükümeti'nden kablosuz İnternete dev yatırım

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokyo metrosu, Tokyo Olimpik-Paralimpik oyunları yaklaşırken yabancı turistleri düşünerek metro ağının bir bölümünde ücretsiz kablosuz internet hizmeti başlatmıştı. Olimpiyatlara yaklaşılırken, bu hizmetin kapsama alanı daha da genişletilerek tüm metroya yayılıyor.

Wi-fi, akıllı telefonlar ve tabletler gibi kablosuz cihazlara bağlanarak, mobil telefon hattı olmaksızın internete girebilmeyi sağlayan bir hizmet.

Bu ücretsiz kablosuz internet hizmeti ile ilgili olarak, Tokyo metrosu, Tokyo Olimpiyatları’nın açılış tarihi olan 2020 yazına kadar tüm hatlarda ve bu hatlardaki tüm vagonlarda bu hizmetin verilmesi planı hakkında halkı bilgilendirdi.

Tokyo metrosunda, belirli bir uygulama indirildikten sonra turistlerin bedava olarak kablosuz internetten yararlanmasını sağlayacak olan bu servis, şu anda sadece Ginza ve Hibiya hatlarının bir bölümünde uygulanıyor olduğundan Japonya’da ücretsiz wi-fi hizmetinin alınabileceği çok az yer olduğuna dikkat çekiliyor. Bu durumu kabul eden yetkililer, durumu düzeltmek için bu servisin yaygınlaştırılması adına çalışmalara başladı.

Ücretsiz internet hizmetinin tüm hatlara ve her vagona 2020’ye kadar yayılması hedeflenirken, bu yıl içinde Tozai ve Chiyoda hatlarının bir bölümüne kurulacak. Gelecek seneden itibaren Yurakucho ve Hanzoumon gibi hatlara da yayılması planlanıyor.

Tokyo metrosundan yetkililerin hesaplarına göre, geçen bir senelik dönemde günlük yabancı yolcu sayısı ortalama 74 binin üzerinde. Bu rakam 4 sene önceki sayıya göre 1.4 kat artmış durumda. Bu durumun, yabancı turistlere yönelik “istediğin kadar bin” biletlerinin satışını da güçlendirdiği belirtiliyor.

 

 

Çeviren: Hasan Alp Heren

Kaynak: http://www3.nhk.or.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!