Olimpiyatlara Doğru: Ulaşımda Engeller Kaldırılıyor

Bridgestone yeni nesil otobüsler üzerinde çalışıyor

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

2020’de Tokyo’da düzenlenmesi planlanan Paralimpik Oyunları, Tokyo’nun görüntüsünü biraz değiştirebilir.  Duraklara  arada boşluk bırakmadan, iyice yaklaşabilen tasarımıyla Bridgestone’un yeni otobüslerine binip inmek artık herkes için kolay olacak. Japonya bu tür otobüslere yabancı olsa da aslında gelişmekte olan ülkelerde bu tarz otobüsler bir hayli ilgi görüyor. Tokyo’daki bu girişim Bridgestone’un ürünlerine de yeni bir bakış açısı verecek gibi.

Bridgestone yöneticilerinden Daisuke Tamura “Olimpiyatlara yönelik olarak Bridgestone’un bu ürününü önermek istiyorum” diyor. Tokyo 2020 olimpiyatlarının planlarını yaparken şehir de Hızlı Otobüs Sistemi’ne hazırlanıyor. Bu sistemin kent merkezinden Kachidogi semtine kadar uzanması ve sahile kadar olan bölümü kapsaması bekleniyor.

Başkentin ulaşım konusunda bir çok yeniliğe gitmesi gerektiği ve bu yeniliklerin nasıl yapılacağı konusunda tartışmalar devam ederken engelliler ve yaşlılar da unutulmuyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesiyle anlaşma imzalayan Bridgestone bu sorunları kökten düzeltmeyi planladığı gibi yaşlı ve engelliler için de ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Japonya’da otobüslerin duraklara çok yanaşmaması ve yolcuların indikten sonra durağa doğru yürümeleri çok yaygınken, Kuzey ve Güney Amerika’da otobüsler duraklara tamamen yanaşıyor.  Araçlara biniş ve inişleri kolaylaştırmak için duraklara tamamen yanaşma fikri mantıklı. Demiryolları platformlarında olduğu gibi otobüs duraklarının da otobüse biniş ve inişleri kolay ve güvenli kılacak şekilde düzenlenmesi gerek.

Bridgestone buna benzer bir çok soruna çözüm bulmak için Tokyo yönetimiyle beraber çalışırken iki taraf da hem yolları hem de araçları geliştirmeye çalışıyor.

 

Çeviren/derleyen: Ömer Köse

Kaynak: www.nikkei.com  /   blog.goo.ne.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!