“Japon Evi: 1945’ten sonra Mimari ve Yaşam” Sergisi

Ünlü gezici sergi Roma ve Londra’dan sonra şimdi de Tokyo’da!

56 Japon mimari grubunun oluşturduğu 75 adet evin beğeniye sunulduğu bu göz alıcı sergide 400’ü aşkın türde malzeme kullanılmıştır. Bunlara modeller, planlar, fotoğraflar ve videolar örnek gösterilebilir. Kronolojik sunum yapısından ziyade temaya dayalı bir yapının tercih edilmesi de Japon evlerinin özelliklerinin daha iyi kavranabilmesine olanak tanımaktadır. 2016 sonbaharından bu yana Roma ve Londra’da büyük beğeni toplayan “Japon Evi: 1945’ten sonra Mimari ve Yaşam” sergisi Tokyo’da sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Sergiye kısa bir bakış

On üç tema etrafında şekillenen sergi, herkesin aşina olduğu evlere tarihi, toplumsal, mekânsal, çevresel ve kişisel bağlar üzerinden farklı bir bakış sunuyor. Aynı zamanda konut yapımında sarsıcı değişiklikler geçirmiş savaş sonrası yılları, benzersiz ölçülerde tasarlanmış evler yoluyla irdeleme imkanı veriyor.

Mimarlardan bazıları: Jun Aoki, Atelier Bow-Wow, Tadao Ando, Osamu Ishiyama, Toyo Ito, Kumiko Inui, Kiyonori Kikutake, Kengo Kuma, Kazunari Sakamoto, Kazuo Shinohara, Seiichi Shirai, Kiyoshi Seike, Kazuyo Sejima, Kenzo Tange, Ryue Nishizawa, Itsuko Hasegawa, Go Hasegawa, Hiromi Fujii, Sou Fujimoto, Terunobu Fujimori, Riken Yamamoto, Takamasa Yoshizaka, Junzo Yoshimura ve Antonin Raymond. Japon mimari tarihinin önemli isimlerini bu sergide bulmak mümkündür.

Ziyaretçilerin içine girebileceği gerçek boyutlarda bir adet model de sergide yerini almış. Ünlü mimar Walter Gropius’un çok değer verdiği söylenen, Japon konut mimarisinin başyapıtları arasında görülen “Profesör Saito’nun Evi” (Kiyoshi Seike, 1952, günümüzde namevcut) özgün mobilyalar kullanılarak yeniden hayata döndürülmüş.

2016 yılında Roma’daki MAXXI Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesinde ve 2017’nin Mart ayında Londra’daki Barbican Center’da büyük övgü toplayan bu sergi, artık Japonya’da da ziyaret edilebilir.

Çeviren: Ş. Özümcan Akın

Kaynak: http://www.momat.go.jp/