Ay’da 50 km. Derinliğinde Mağara

Japon "Kaguya" uzay aracının yaptığı keşif

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Ay yüzeyinin altında uzunluğu yaklaşık 50 kilometre olan devasa bir mağara bulundu. Bu keşif Japon Ay Araştırma Sondası Kaguya’nın gönderdiği veriler aracılığı ile gerçekleşti.

Adını efsanevi Japon prensesinden alan Kaguya, Japonya’nın ay yörüngesine gönderdiği ikinci uzay aracı. Şu an ikisi de Japon Uzay Araştırma Dairesine (JAXA) ait olan Astronotik Bilimler ve Uzay Enstitüsü (ISAS) ve Ulusal Uzay Geliştirme Dairesi (NASDA) tarafından üretilen bu uzay aracı 14 Eylül 2007’de uzaya gönderilmişti. 18 Ekim’de JAXA,  bu mağaranın volkanik faaliyetler nedeniyle meydana geldiğini açıkladı.

Mağara Marius krateri diye adlandırılan bir bölgede bulunuyor. 2009 yılında gözlemlerini tamamlayan Kaguya, çektiği fotoğraflarda çapıyla derinliği ellişer metre olan bir çukur göze çarpıyor.

Elektromanyetik dalgalar kullanılarak ay yüzeyinin yapısı ve çevresi hakkında elde edilen veriler üzerinde yapılan 16 yıllık derin bir araştırmanın sonucunda çeşitli sonuçlara ulaşıldı. Bu kraterden batıya gidildiğinde yaklaşık 100 metrelik bir mağaranın 50 kilometre boyunca devam ettiği görülüyor. Mağaranın iç kısmı çökmüş durumda değil ve kayaların içlerinde buz ve su bulunma ihtimalinin mevcut olduğu söyleniyor.

Ayda yaklaşık bir trilyon yıl öncesine kadar büyük çaplı volkanik faaliyetlerin meydana geldiği düşünülüyor. Volkanik faaliyetlerden fırlayıp etrafa yayılan lavlar yüzeyde donup katılaşır, ancak iç kısımlar sıcaklığını korumaya devam eder. Keşfedilen bu mağarada da lavların geçtiği doğrultu olan “Lav Tüneli” görülüyor.

Gelecekte insanlı uzay araştırmalarıyla bu mağaranın temelinden numune alınabilirse uzay radyoaktivitesi ve elverişsiz yüksek sıcaklıklı ortamların etkileri hakkında bilgi sahibi olunabilir ve buzu veya suyu yakıt olarak kullanma ihtimali bulunuyor.

JAXA uzay araştırma dairesi uzman asistanlarından Haruyama Junichi “Genişlemesini beklediğimiz başka kraterler de var. Bunlar ileride üs oluşturabileceğimiz ideal alanlar,” şeklinde konuştu.

Amerika Jeofizik Birliği dergisi Jeofizik Research Letters’da bu makale yayımlandı.

Çeviren: Samet Atik

Kaynak:  asahi.com

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!