“Çalkantılı Dünya ve Din” Sempozyumu Yapıldı

"Algılanış şekline göre her dinde tehlikeli unsurlar görülebilir"

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

2. “Din ve Şiddet” Sempozyumu 23 Eylül’de Tokyo, Yurakucho semtinde bulunan Asahi Hall toplantı salonunda yapıldı.

Günümüzde, terör dünyanın her yerinde yaşanıyor. Orta doğu, Avrupa, Asya… “Terör” dendiğinde sıklıkla radikal İslamcı örgütlerin adı geçiyor. Fakat din insanın mutluluğu için değil midir? Bir dinin öğretileri terörle nasıl ilişkili olabilir? Öte yandan Hristiyanlık ve Budizmin şiddetle hiç ilişkisi yok mudur? Devam etmekte olan sempozyumun iki teması “Din ve Şiddet”. İşte sempozyumda konuşulanlar:

 Akira İkegami ile Yu Sato’nun tartışmaları

Ekonomi ve siyaset gibi alanlarda haber yorumculuğu yapan Akira Ikegami din konusuna da büyük ilgi gösteriyor. “Din ve Şiddet” konusunda sorunun özüne dikkat çekiyor.

“Dinler, özünde barışçıldır ve insanların mutluluğu içindir ancak dinlerin, yoruma bağlı olarak, sıra dışı ve çok tehlikeli özellikleri de bulunabilir.”

Ikegami genel görünümü çok barışçıl olan Budizmin bile çok tehlikeli bir yüzü olduğunu düşünüyor. Örneğin Vietnam savaşı sırasında güney Vietnamlı keşişler hükümeti protesto etmek için bir bir intihar ettiler. Tibet’te de Çin hükümetinin baskısına karşı kendilerini yakarak intihar eden keşişler vardı.

Ikegami Tibet Budizminin lideri 14. Dalai Lama ile de röportaj yaptığını ve Budizm’de kendini yakarak intihar etmenin “kişinin kendine şiddet uygulaması” görülüp görülmediğini sorduğunu söyledi. Dalai Lama’nın bu soruyu  “Merhametten yapılan bir hareket olduğu inkar edilemez” diye cevapladığını belirtti.

“Ben, Budizm öğretisinde de tehlikeli taraflar olabileceğini düşünüyorum. Dinin algılanış şekli Budizm-şiddet ilişkisinde de etkili olamaz mı?

Peki, huzur için dua etmek, şiddete tahammül etmek midir? Dinlerin kendi içerisinde bile çelişen unsurlar olabileceğini görmek gerekir.

Ikegami yalnızca başka ülkelerin yaşadıklarından değil, aynı zamanda 80’li ve 90’lı yıllarda Japonya’da Aum Shinrikyo adlı tarikatın Tokyo’da düzenlediği saldırı ve davalarından da bahsetti.

“Şimdiki gençlerin bilmediğini düşünüyorum ancak bu tarikat üyelerinin ‘Poa’ (örgütün ölümden bahsederken kullandığı olumlu anlam taşıyan bir adlandırma) dediğini duyardınız ki ölümden böyle bahsediyorlardı. Onlar için öldürmek karşınızdaki insanı daha iyi bir dünyaya göndermek, onu yüceltmek anlamına geliyordu.”

Konuşmada Suriye ve Irak’ta faaliyet sürdüren radikal İslamcı örgüt IŞİD de konuşuldu. IŞİD’den etkilendiği düşünülen terör hareketleri Avrupa ve başka bölgelerde de görülmekte. Ikegami İslami hukuk kitaplarında şiddet yanlısı olarak yorumlanabilecek ifadeler bulunduğundan söz etti.

 

Çeviren: Ömer Köse

Kaynak: www.asahi.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!