Küçük Edo’da Zaman Yolculuğu!?

Tokyo'nun kuzeyindeki Kawagoe şehrinde Edo dönemi yaşıyor

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Bir zamanlar Edo olarak adlandırılan Tokyo, hızlı bir modernleşme geçirdi ve bununla birlikte şehrin görünümü de büyük ölçüde değişti. Bugün modern hayatımızda hâlâ o zamanları hatırlatan izler bulmak mümkün. Ama Edo döneminin şehir görünümü ve atmosferini tam anlamıyla yaşamak isteyenler Saitama’nın Kawagoe adlı şehrindeki “Küçük Edo”yu ziyaret edebilirler.

Çin’de yayınlanan bir makalede şehir şöyle anlatılıyor: “Eğer Japonya’ya gelme fırsatınız olduysa ve Japonya’nın geleneksel kültür ve mimarisine ilgiliyseniz, Tokyo’nun biraz dışına çıkıp Kawagoe’yi görmeye gitmenizi tavsiye ederiz. Japonya’da bugün hâlâ geleneksel atmosferi taşıyan birçok şehir olsa da hiçbiri “Küçük Edo” olarak adlandırılan Kawagoe kadar Tokyo’ya yakın değil. Şehirde birçok tapınak ve Edo dönemini anımsatan sokakların günümüze kadar ulaştığını görebilirsiniz. 100 yılı aşkın tarihiyle ilgi çeken dükkanlar ve eski Japon evleriyle Edo döneminin atmosferini tam olarak hissedebileceğiniz bir şehir… 

Yol kenarında eşyalar satan insanların Kimono giymesi de Edo döneminin zarafetini ziyaretçilere sunup, onları adeta zaman yolculuğuna çıkarıyor. Kiraladığınız Kimono’yu giyip Kawagoe’nin eski sokaklarında gezinirken, zaman makinesine binip uzak dönemlere doğru uzun bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz.”

Çeviren: Aziz Gürpınar

Kaynak: http://www.excite.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!