Denshi Jisho: Elektronik Sözlük

Tam bir cep ansiklopedisi

Sözlük deyip geçmeyin! Denshi jisho (Okunuşu: Denşi Cişo), temelde bir elektronik sözlük olsa da, zamanla kullanıcı ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve sürekli çeşitlenen özellikleri sayesinde yıllarca ellerden düşmemeyi başardı. Görünüş olarak küçük bir dizüstü bilgisayarı andıran denshi jisho son zamanlarda gelişen akıllı telefon ve tablet akımına rağmen hala insanların hayatlarında önemli bir yere sahip.

 

Temelde Japonların İngilizce öğrenmeleri ve kendi dillerini keşfetmelerini amaçlayan bu aletle, İngilizce ve Japonca, kelime veya sözcük gruplarında aramalar yapabilir, kelimelerin doğru okunuşlarını dinleyebilir ve aradığınız kelimelerle kendinize sınavlar, çalışma kartları ve kelime listeleri oluşturabilirsiniz. Okuyamadığınız bir Japonca karakteri sözlükten binlercesinin arasından seçmek yerine, özel kalemiyle ekrana çizebilir ve el yazısı tanıma özelliğiyle kolayca arama yapabilirsiniz. Denshi jisho yalnızca sözlük olarak değil e-kitap okumak ve dinlemek için de kullanılabiliyor. Özellikle çocuklar için üretilen sevimli içeriklere sahip olan cihaz, çocukların meraklarını beslerken aynı zamanda bilgi birikimlerine büyük katkıda bulunuyor.

Uzun lafın kısası, cihaz tam bir cep ansiklopedisi diyebiliriz. Kendinizi araştırma yaparken konudan konuya, kelimeden kelimeye atlarken bulabilirsiniz. Bilginin altın değerinde olduğu modern çağda daha akıllıca bir yatırım olamazdı herhalde… Üstelik de basit yapısı ile akıllı cihazlardaki dikkat dağıtıcı unsurlara sahip değilken şarjları da bir hayli uzun ömürlü. Yani denshi jisho keşfetme ve dil öğrenme yolunda en büyük dostunuz olabilir.

Hazırlayan: Ahmet Burak Kurt