Bir İlk: Tokyo’da Robot Mağazası

Eve konuşan bir robot mu alsak?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokyo’daki alışveriş merkezinde sadece robot satan mağaza

Yapay zeka donanımlı robotların kullanım alanları artarken 4 Ekim’de Tokyo’daki bir alışveriş merkezinde çeşitli robotların toplandığı özel bir bölüm açıldı. Tokyo’nun Shibuya Bölgesi’ndeki ‘Shinjuku Takashimaya’ adlı alışveriş merkezinde kurulan satış mağazasında yaklaşık 20 çeşit robot satılıyor.

Fiyatları 100.000 yen ile 300.000 yen arasında değişen robotlardan İngilizce çalışmaları için tasarlanan 20 cm yükseklikteki küçük bir robot, yapay zeka sayesinde karşısındaki kişinin İngilizce seviyesinde cevaplar veriyor. ‘Kaç yaşındasın?’ sorusuna ‘Ben gelecekten geldim.’ gibi cevaplar veren robot ile esprili bir etkileşim kurmak da mümkün. Ayrıca, çekmecesine konulan yıkanmış kıyafetleri, kullanan kişiye veya çeşidine göre sıralayıp otomatik katlama yapabilen yapay zeka donanımlı dolap tipi robotun fiyatı ise yaklaşık 2 milyon yen.

Takashimaya yetkililerine göre, sadece robot satan bu mağaza Japonya’da bir ilk.

60 yaşındaki bir kadın müşteri “robotların büyüklüğünü ve fiyatını mağazada doğrudan görmek güzel. Konuşabilen bir robot istiyorum.” dedi.

Takashimaya’daki bu mağazayı  planlayan Hiroyuki Todo ise “Robot pazarındaki büyüme beklentisi sürerken gerçekten robotlara dokunabileceğimiz bir yer tasarlamak istedim. Gencinden yaşlısına üç kuşağın keyfini çıkarmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Çeviri: Ümmiye Begüm Kaya

Kaynak: http://www3.nhk.or.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!