Takarazuka Nedir? -Bölüm 1-

Sadece Kadınlardan Oluşan Bir Müzikal Grubu

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Takarazuka Nedir?

Takarazuka gösterisi, sadece evlenmemiş kadınların rol aldığı kendine özgü bir gösteri topluluğudur. Takarazuka Topluluğu; romanlar, filmler, halk hikayeleri, var olan müzikaller gibi farklı kaynaklardan ilham alarak ayda bir yeni bir gösteri sahneye koyarlar. Gösteriler, şaşaalı kostümler ve makyajların görsel desteği, kendine özgü dansları ve şarkılarıyla izleyicilere rüya gibi bir dünya sunarlar.

Tüm oyuncular kadın olduğu için, sadece kadın rollerini değil, erkek rollerini de kadınlar canlandırmaktadır. Bir gelenek olarak erkek rolü alan oyuncular, hep kısa saçlı; kadın rolü alan oyuncular ise hep uzun saçlı olduğundan kimin hangi cinsiyet rolünü canlandırdığı kolayca anlaşılmaktadır. Kimin hangi cinsiyet rolü üzerinde uzmanlaşacağı, boy, ses perdesi, kişinin isteği gibi unsurlara bakılarak karar verilir. Genelde oyuncular, gösteri hayatlarına başladıkları cinsiyetle devam etseler de, sonradan karşı cinsin rolüne geçen oyuncular da bulunmaktadır.

Gerçekte kadın olmasına rağmen erkek kılığına bürünen erkek rolü ile kadınsılığın vurgulandığı kadın rollerinin birliği Takarazuka’nın en büyük özelliklerinden biridir.

Takarazuka’da şu an, Hana (çiçek), Tsuki (ay), Yuki (kar), Hoshi (yıldız), Sora (gökyüzü) olmak üzere 5 topluluk bulunmaktadır. Her topluluk başka alanlarda uzmanlaşmıştır ve her topluluk kendi gösterisini ortaya koymaktadır. Bu topluluklar, Takarazuka’nın ilk oluştuğu yıllarda yoklardı. İzleyici sayısının artmasına karşılık olarak 1921 yılında Hana (çiçek) ve Hoshi (yıldız) toplulukları oluşturuldu. Şu an her toplulukta yaklaşık 80 üye bulunmaktadır. Takarazuka oyuncularını eğiten Takarazuka Müzik Okulu mezunları ilk gösterileri ardından bu topluluklardan birine katılmaktadırlar.

Hana (Çiçek) Topluluğu

1921 yılında oluşturulan bu topluluk, Takarazuka’nın en eski topluluklarından biridir. “Mon Paris” isimli gösterinin Japonya’daki ilk gösterimini bu topluluk gerçekleştirmiştir. Bu topluluk, gösterişli gösterileriyle son yıllarda yurt dışında bile büyük bir ün kazanmışlardır.

Tsuki (Ay) Topluluğu

Tsuki Topluluğu, 1921 yılında Hana Topluluğu ile aynı zamanda oluşturulmuştur. Takarazuka’nın en ünlü gösterilerinden “Versay’ın Gülü”, ilk olarak bu topluluk tarafından sahneye konulmuştur. Bu topluluk, epik eserler ve dönem eserlerinde uzmanlaşmıştır.

Yuki (Kar) Topluluğu

Bu topluluk, 1924 yılında oluşturulmuştur. İnsan ruhunun inceliklerini yansıtan gösterileriyle bilinmekle beraber, Japon tarzı gösterilerde uzmanlaşmışlardır. 1996 yılında sahneye koydukları “Elizabeth” adlı gösteri ile büyük bir başarı yakalamışlardır.

Hoshi (Yıldız) Topluluğu

Bu topluluk, Tokyo Takarazuka Tiyatrosu’nun kurulması şerefine 1933 yılında oluşturulmuştur. Topluluğun adındaki yıldızın da işaret ettiği gibi, bu topluluk içinden en çok yıldız oyuncunun çıktığı topluluktur. 2008 yılında sahneye koydukları “The Scarlet Pimpernel” en ünlü gösterilerinden biridir.

Sora (Gökyüzü) Topluluğu

5. topluluk olarak 1998 yılında oluşturulmuştur. Bu topluluk, tüm yıl boyunca Tokyo’da sahne almaktadır. İlk gösterilerinden itibaren, daha modern bir imaj oluşturduğundan Takarazuka için yeni bir soluk olarak görülmektedir.

Takarazuka Nasıl Oluştu?

100 yılı aşkın bir süredir devam eden Takarazuka’nın tarihi 1914 yılına kadar gitmektedir. Takarazuka gösterisini yaratan kişi, Japonya’nın istasyonda bulunan ilk alışveriş merkezini ve Touhou grubunu kurarak Hankyu Demiryolu Şirketi’nin gelişiminde büyük rol oynayan İchizou Kobayashi’dir.

Hankyu hattı ilk oluşturulduğunda, Takarazuka durağı, Hankyu hattının en son durağıydı ve İcizou Kobayashi bu durağa daha çok müşteri çekmek amacıyla, 1911 yılında “Yeni Takarazuka Kaplıcası”nın genişletilmesi için buraya bir kapalı havuz yapılması fikrini ortaya attı. Fakat kadın ve erkeklerin aynı havuzda yüzmesini yasaklayan zamanın şartları ve sıcak su sağlanamaması nedeniyle yazları iki ay dışında hizmet veremedi. Bu sebeple, beklenildiği kadar müşteri çekemeyen havuzun bir sahneye dönüştürülmesi fikri ortaya atıldı. Bu durum, Takarazuka gösterisinin başlangıcı olarak anılmaktadır.

İlk gösteri, 1 Nisan 1914’te bu havuzun yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan sahnede gerçekleştirildi. Bu düzenlemede havuz kısmı, seyircilerin oturduğu bölüme; soyunma odaları da sahneye dönüştürüldü. İlk gösteri, Japonların halk hikâyesi Momo Tarou’yu (Şeftali Çocuk) konu alıyordu. İlk gösteride, yaşları 12’den 17’ye değişen 17 kız yer almıştı.

 

Takarazuka’nın ilke sözü “Saf, Dürüst ve Güzel”dir ve bu ilke söz İchizou Kobayashi tarafından ortaya atılmıştır. Ailecek izlenebilecek bir halk gösterisi oluşturmayı amaçlayan İchizou Kobayashi; danslar ve şarkılarla desteklenen şaşaalı, rüya gibi bir gösteri yaratmanın temelinin, oyuncuların toplumun bir bireyi ve bir kadın olarak toplum etiketleri ve görgü kurallarını unutmayarak eğitilmesi olduğunu düşünüyordu. Bu inanış, zaman ve toplum ne kadar değişirse değişsin bütün Takarazuka oyuncularının ve personelin ilkesi olmaya devam etmektedir.

Çeviren: Didem İpekoğlu
Kaynak: http://kageki.hankyu.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Be the first to comment

Leave a Reply