Japonya’nın Geri Dönüşüm Çözümüne Kore İlgisi

800 derecede yakılarak enerjiye dönüştürülüyor

Japonya’nın atıklarla baş etme yöntemi, çöplerden yana sıkıntı yaşayan Kore’nin dikkatini çekti.

Kore’de 3-5 Ekim tarihleri arasında Güz Ortası Şenlikleri (Chuseok) kutlandı. Japonların Obon festivaline benzeyen bu şenliği, birçok kişi aileleri ve sevdikleriyle birlikte geçirdi. Fakat bu şekilde çoluk çocuk yapılan kutlamalardan geriye kalan, hatırı sayılır miktarda gıda paketi ve ambalaj malzemesi oldu. Böyle büyük miktarlarda çöpü ayrıştırmak çok fazla çaba gerektiriyor ve Kore bu konuda sıkıntı yaşıyor. Şenlikleri arkamızda bıraktığımız şu günlerde, Kore’deki internet sitelerinde Japonya’nın çöplerle baş etmek için kullandığı teknoloji tartışılıyor. Kore MBC kanalı, bu konuyla ilgili bir haber hazırladı.

Habere göre Japonya’da süreç şöyle işliyor: Tokyo’da ikamet edenler çöplerini haftanın iki günü, sabah saat sekizden önce çıkarıyor ve ortak bir yere bırakıyor, sonra çöp kamyonu gelip çöpleri o noktadan topluca alıyor. Yiyecek artıkları da, (pet şişeler hariç) plastik ürünler de aynı torbaya konuyor ve bunların hepsi yakılıyor. Sadece kâğıt, karton, alüminyum kutu, pet/cam şişeler gibi nesneler geri dönüşüm sürecine dahil ediliyor.

Toplanan çöpler, Tokyo’da 20 farklı yerde bulunan temizlik fabrikalarına taşınıyor. Bu fabrikalar çöpleri 800 dereceyi geçen sıcaklıklarda yakıp hemen ardından hızla soğutuyor. Bu şekilde bazı zararlı maddelerin açığa çıkması engelleniyor. Çöplerden kurtulmanın yanında, bu fabrikalar enerji üreterek civardaki 28.000 haneye elektrik sağlıyor.

Öte yandan tek bir pet şişeyi bile dönüştürmenin çok zahmetli bir iş olması yetmezmiş gibi, geri dönüşüm sürecinin çevre kirliliğine yol açtığı durumlar da oluğundan son on yıldır Tokyo’daki plastik çöpler (şişeler dışında) geri dönüştürülmek yerine yakılıyor.

MBC’nin haberine göre, atık depolama alanlarının yetersiz olması, Tokyo Belediyesi’nin geri dönüştürülemeyen çöplerden yakarak kurtulmayı tercih etmesinin sebeplerinden sadece biri. En büyük sebep ise mükemmel bir çöp ayrıştırma ve toplama yöntemi geliştirmenin imkânsız oluşu.

Bu haber, internette Koreliler arasında büyük yankı uyandırdı. İnsanlar şaşkındı: “Japonya teknik açıdan gerçekten inanılmaz” ya da “böyle bir sistem mi varmış? Ne zaman koca koca çöp yığınları görsem ‘Bunlar nereye gidiyor yahu?’ diye merak ederdim,” diyenler oldu. Diğer yorumlardan bazıları ise şunlar:

“Eğer bu işlemler sırasında kanserojen maddeler açığa çıkmıyorsa Güney Kore de hemen bu sisteme geçmeli.”

“Kore’de bunu teknolojimiz yetmediği için yapamıyoruz, değil mi? Çevreyi kirletmek yerine parasını verip Japonya’dan ne yapacağımızı öğrenelim.”

“Kore, Japonya’ya kıyasla böyle küçük şeylerde bile geride kaldı. Gereksiz yere gurur yapmayı bir kenara bırakıp Japonların yolundan gitmek doğru olmaz mı?”

Öte yandan, bu fikre itiraz edenler de yok değil:

“Böyle bir şeyin Kore’de gerçekleşmesi imkânsız. Yakım tesislerini nereye kuracağımıza karar vermek bile on yıl sürer.”

“Güzel bir yöntem fakat Kore’de uygulanması mümkün değil. Hem bütçe yetersiz, hem de mahalle sakinleri böyle şeyler istemiyor.”

 

Çeviren: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www.excite.co.jp

Tarih: 11.10.2017

 

Be the first to comment

Leave a Reply