2017 Nobel Edebiyat Ödülünün Sahibi: Kazuo Ishiguro

Ödül töreni ise 10 Aralık’ta Stockholm’de

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

5 Mayıs’ta İsveç Akademisi 2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Japonya asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’ya (62) takdim edeceğini açıkladı.

Ishiguro’nun ödüle layık görülmesinin ardındaki sebep ise şu ifadelerle dile getirildi:

“Bu roman insanın duygularına hitap ederken dünyayla kurduğumuzu sandığımız bağlantı illüzyonunun temelinde yatan karanlığı da açığa çıkarmayı güçlü bir şekilde başarıyor.”

Ödül olarak 9 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 125 milyon Yen) değerinde para verilecek. Ödül töreni ise 10 Aralık’ta Stockholm’de gerçekleşecek.

Nagasaki şehrinde dünyaya gelen Ishiguro’nun babası o dönemde Nagasaki Okyanus Meteoroloji Merkezi ve Rasathanesinde araştırmacı olarak çalışmaktaydı. Ishiguro henüz 5 yaşındayken babasının İngiltere’de bir üniversiteye tayininin çıkmasıyla 1983 yılında İngiliz vatandaşı olmuştur.

Kent Üniversitesinde İngiliz Edebiyatı bölümünü tamamlayan Ishiguro, East Anglia Üniversitesi’nde ise yaratıcı yazarlık üzerine yüksek lisansını yapmıştır. Ana karakter olarak İngiltere’de yaşayan Japon bir kadının yaşamını ve kendi ülkesine dair duygularını konu alan ilk uzun metrajlı filmi “Uzak Tepeler” (1982) ile dikkatleri üzerine çekmiş, bir İngiliz aristokratın uşağı üzerinden ülkenin ihtişamını ve çöküşünü işlediği “Günden Kalanlar” (1989) romanı ile prestijli Man Booker Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu roman 1993 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Çeviren: Ş. Özümcan Akın

KAYNAK: www.yomiuri.co.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Be the first to comment

Leave a Reply