Yayoi Kusama Müzesi Açıldı

‘’Bir Ömür Sev’’ mesajıyla sanatçı neler anlatmak istiyor?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

1 Ekim’de Tokyo’nun Shinjuku bölgesinde açılan Yayoi Kusama Müzesi’nin basın açıklaması 26 Eylül’de yapıldı. Sanatçının eserlerinden ‘’Mirror Room’’u (Ayna Odası) içeren açılış sergisinin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Müze, avant-garde sanatçı Kusama’nın eserleri ve ilgili materyalleri sergileyerek, Kusama sanatının tanıtımında rol oynuyor. Yılda iki kez değişecek olan sergiler ve düzenlenen konferanslar aracılığıyla sanatçının defalarca üstünde durduğu dünya barışı ve insan sevgisi mesajlarının dünyaya yayılması hedefleniyor. Müzenin küratörlüğünü üstlenen isim ise Tama Sanat Üniversitesi rektörü ve şair Tensei Tatebata.

731,6 metrekarelik binanın giriş camında göze çarpan puantiyenin, uzaktan bakılsa bile, Yayoi Kusama’nın ikonik tasarımına ait olduğu anlaşılıyor. 5. katta şehir manzarasını izleyebileceğiniz bir galeri ve arşiv bulunmakta. ‘’Starry Pumpkin’’ (Işıltılı Balkabağı, 2015) adlı eseri burada ışıl ışıl parlıyor. 4. katta ise sanatçıyı temsil eden seri haline gelmiş olan ‘’Ayna Odası’’ eserinin son çalışması, yanıp sönen birçok sayıda bal kabağını içeren bir başyapıt yer almakta. Kusama, bu eser için şöyle diyor: ‘’ Bu esere bakıp insan hayatını keşfedin ve kendi yürüdüğünüz yolu bulun’’.

2. ve 3. katlarda sanatçının tabloları bulunuyor. 2009 yılında yapılmaya başlanmış ve Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’nde sergilenmiş olan ‘‘Waga Eien no Tamashii’’ (Ölümsüz Ruhum) serisi ve daha önce sergilenmemiş eserleri bu katlarda yer alıyor. Ayrıca 2. katta bulunan siyah-beyaz çizim serisi ‘’Ai wa Tokoshie’’ (Sonsuza Dek Aşk) eserindeki puantiyeler ve çizgilerin bir araya gelmesi yahut tekrarlanan resimler, odayla iç içe geçermişçesine izleyicinin dört bir yanını sarıyor.

Kusama, müzenin açılışıyla ilgili olarak ‘’Hayatımda hissettiğim en yoğun duygu’’ derken ‘’Yayoi Kusama Müzesi’ne kattığım zihniyeti, bütün insanlığa duyduğum sevgiyle dolup taşan hayatımı ve sanat için harcadığım emekleri tam manasıyla hissettirebildiysem, benim için bundan daha büyük bir mutluluk olamaz‘’ şeklinde yorum yaptı. Gelecekteki faaliyetleri içinse ‘’Bundan sonra, sevdiğim ve dünya barışı isteyen insanlar uğruna hayatımın son gününe kadar savaşmaya devam edeceğim. İradenizle bana güç vermenizi diliyorum. Benim çok sevdiğim bu müzeyi, sizin de en kalbi duygularınızla bir ömür sevmenizi diliyorum’’ diye konuştu.

Kaynak: bijutsutecho.com

Çeviri: Aslı İdil Kaynar


Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Be the first to comment

Leave a Reply