Japon ve Türk Okulları Arasındaki Beş Fark

Öğrenciler hep birlikte okulu temizliyor

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Dünyanın iki farklı ucunda, uzak ve kültürleri arasında büyük farklar olan Japonya ve Türkiye günümüze kadar yakın ilişkilerini bir dostluk gibi sürdürmeyi başardı. Ancak Japonya hakkında öğrenilecek ve keşfedecek çok şey var. Kendine özgü eğitim sistemi sadece dünyanın ilgisini çekmekle kalmayıp yıllardan beri bizleri de hayretler içinde bırakmaya devam ediyor. Bu yazıda Japon ve Türk eğitim sistemleri arasında göze çarpan 5  farklılığı derledik.  İşte başlıklar;

Japonya’da öğrenciler yemekleri kantinden yemiyor.

Devlet okullarında kantin veya kafeteryalar bulunmuyor bunun yerine okul yemek temin ediyor. Yemek saati geldiğinde sınıfta bir anda karmaşa ve hareketlilik başlıyor.  Ama paniğe gerek yok onlar ney yapacaklarını biliyorlar. Önceden yapılmış iş bölümü sayesinde öğrenciler sınıfta sıraları kaydırarak yemek masaları oluşturuyor, okulun yemek alanından yemekleri getirip bonelerle ve üniformalarla dağıtıyor, herkes eşit yemeği aldıktan sonra “itadadakimasu” dedikten sonra aynı anda yemeğe başlıyorlar.

Japonya’da kıyafet zorunluluğu yok çanta zorunluluğu var.

Okuldan okula farklılıklar gösterebiliyor olsa da ilkokul kademesindeki bir Japon öğrenci, okula istediği kıyafetle gelebilme özgürlüğüne sahip, ancak her öğrenci yakasına ismi yazılı bir kimlik kartı takmak zorunda. beden eğitimi ve Asıl ilginç nokta ise öğrenciler “Randoseru” denilen sırt sağlığı düşünülerek kaliteli malzemelerden yapılan çantalardan kullanmak zorundalar.

Japonya’da sadece öğretim değil eğitim de çok önemli.

İlkokul 4’e kadar önemli ve büyük sınavlara girmeyen öğrencilerin kişilik ve tavır gelişimlerine önem veriliyor. Genel anlamda ise okullarda yalnızca teorik bilgiler verilmekle kalmıyor, öğrenciler yemek yapmayı, dikiş dikmeyi, ahşap oymayı, temizlik yapmayı, yüzmeyi ve  çeşitli atletizm dallarını öğreniyorlar.

Öğrenciler sınıfta kendi başlarına bulunabiliyorlar.

Ortalama 30 kişilik bir sınıf dolusu afacanı Türkiye’de sınıfta yalnız bırakmak pek de akıl karı olmazdı ancak Japonya’da işler böyle yürümüyor. Öğretmenin hasta olması gibi durumlarda öğrencilere güveniliyor ve kendi sorumluluklarını almaları bekleniyor. Disiplinli bir sistemde yetişmiş öğrenciler de bu işin hakkını veriyorlar.

Japonya’da okulu öğrenciler temizliyorlar.

Okulların hayatı öğrenmek için var olduğu sistemde öğrencilerin işbirliğini öğrenmeleri ve sorumluluk sahibi olmaları çok önemli bir rol oynuyor. Japonya’daki ilkokullarda öğrenciler yemeklerini yedikten sonra kolları sıvayıp bir güzel okullarını da temizliyorlar. E tabi öğretmenleri ile birlikte…

Yazan: Ahmet Burak Kurt


Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Be the first to comment

Leave a Reply