Fukushima’da Şöförsüz Otobüsler

şöförlere radyasyon bulaşmasın

Fukushima'da bir şoför.
Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokyo Elektrik ve Güç Şirketi’nin 7 Temmuz’daki açıklamasına göre, Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’ndeki işçileri artık elektrikli otobüsler taşıyacak. Amaç ise santrali devre dışı bırakma çalışmalarına devam eden işçilerin güvenliğini arttırmak ve şöförlerin maruz kalmasını engellemek. 2018 bahar aylarında bütün işçilerin bu yolla seyahat etmesi planlanıyor.

Tokyo Elektrik ve Güç Şirketi’nin açıklamasına göre test sürüşünü geçen iki tip otobüs mevcut. Bu otobüsler, daha önce de halka açık yollarda sefer yapmış. Santral girişinden yönetim binasına kadar olan 1,8 km uzunluğundaki yolda faaliyet gösterecek otobüsler bu ayın 8’i, 15’i, 21’i ve 29’unda santraldeki kirlilikle ilgili çalışma yapan işçileri taşıyacak. Otobüsün hareketleri, olası bir kazayı önlemek için ise acil durum merkezinden kontrol edilecek.

Söz konusu otobüsler, önüne insan, araba ya da başka bir engel çıktığında tanımlayıp duracak, kavşaklardan güvenli dönüşler yapacak, geçiş üstünlüğünü hesaplayacak şekilde tasarlandı.

Tokyo Elektrik ve Güç Şirketi’nin konuyla ilgili temsilcisi, ‘Bu otobüsü faaliyete geçirme amacımız, işçilerimizin daha kolay hareket edebilmesidir,’ diye konuştu.

Çeviren: Şahin Yaldız

Kaynak: –


Sevgi paylaştıkça çoğalır!