Japonya’da Eğitim: MEXT Bursları

Japonca bilmek gerekmiyor

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Son zamanlarda popülaritesi giderek artan ve kültürüyle sıkça gündeme gelen Japonya, akademik alanda da kapılarını dünyaya açıyor. Kendi imkânlarınızla eğitim görmenin yanı sıra hükümet ve özel kuruluşların sağladığı hatırı sayılır miktarlardaki burslardan (Monbukagakusho: MEXT) da yararlanmanız pek tabi mümkün. Japon hükümeti tarafından yürütülmekte olan burslu yabancı öğrenci alımları beş başlık altında toplanmaktadır.

-Araştırma Bursu………………………………………… (1,5-2 yıl arası)

-Lisans Bursu ………………………………………….…….(4 yıl)

-Teknik ve Meslek Yüksek Okulu Bursu………….…..(3 yıl)

-Meslek Yüksek Okulu Bursu…………………………..(2 yıl)

-Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu….(1 yıl)

Burs alacak öğrencilerin sayıları yıllara göre değişiklik göstermekte olup bursu kazanan öğrenciler Ankara Japonya Büyükelçiliği’nin yaptığı sınav sonuçlarına göre belirlenmektedir. İki aşamalı bu elemede, adaylarımızı İngilizce ve Japonca bilgilerini ölçen yazılı sınavın ardından mülakat aşaması beklemektedir. Japonya ve Türkiye’deki eğitim tarihlerinin uyuşmaması ve hazırlık süresinin uzun olması nedeni ile her yıl müteakip yılın burslarına başvurular yapılabilmektedir.

İçeriği başvurmak istediğiniz bursa göre değişiklik gösterebilmekle beraber genel olarak burslar, gidiş dönüş uçak biletlerini, sınav kayıt ve harç ücretlerini kapsamaktadır. Konaklama ve sağlık sigortası gibi konularda gidilen okuldan yardım alma şansınız var, ancak bu gibi masrafları alacağınız burstan ödemeniz gerekmektedir. Verilen burs miktarları göz önüne alındığında bu gibi giderlerin rahatça karşılanabileceğini söyleyebiliriz.

Yoğun talebin olduğu bu bursa başvurabilmek için genel olarak adaylarda aranacak temel şartlar şunlar;

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

-Başvurulan bursun yaş sınırının altında olmak.

-Lisans diploması sahibi olmak veya alabilecek durumda olmak.

-İngilizce bilmek.(Japonca bilmeyen adaylar için hazırlık imkanı bulunmaktadır.)

-Ruhsal veya bedensel engellere sahip olmamak.

-Çalışmak istenilen alanın, adayın eğitim gördüğü alanla ilişkili olması.

Başvuracağınız bursların kendine özel şartları olabileceği için aşağıda bulunan adresten daha detaylı bilgi edinmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca güncel başvuru tarihlerine ve duyurulara da bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bursla ilgili daha fazla bilgi edinmek için: http://www.tr.emb-japan.go.jp/T_05/01.htm

Hazırlayan: Ahmet Burak Kurt


Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Be the first to comment

Leave a Reply