Trenle Japonya: JR Seishun 18 Kippu = Genç 18 Bileti

Nedir, Ne Zaman Kullanılır,Kim Kullanabilir?

Onomichi'de yerel bir tren
Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Seishun 18 Kippu” ya da “Genç 18 Bileti” JR şirketinin yılın belirli dönemleri (örn. Japonya okul tatilleri) için çıkardığı ucuz bir tren sınırsız geçiş kart/pass biletidir. Japonya’ya seyahat edenlerin iyi bildiği  ve kullandığı JR Pass’tan farklı olarak, bu biletle Shinkansen yani, hızlı trenlere binilemiyor. Sadece yerel trenlerin kullanılabiliyor olması tabii ki fiyatına da yansıyor ve arka arkaya olması gerekmeyen(!) 5 günlük sınırsız bilet için sadece 11.850 yen (günlük 2.370 yen) ödeyerek yavaş tempolu bir Japonya seyahati yapabiliyorsunuz.

Seishun 18 Kippu’nun adı sizi kandırmasın, gençlere yönelik çıkartılmış bir tren bileti olsa da yaş sınırlaması yok, acelesi olmayan ve yolun keyfini çıkararak gezmek isteyen herkes kullanabilir.

Nasıl kullanılır?

Bileti, Japonya genelindeki JR istasyonlarının çoğundan alabilirsiniz. Kullanım sırasında istasyon görevlisinin bulunduğu turnikeden geçmeniz gerekmekte; otomatik turnikeler kullanılamamaktadır. Kullanım sırasında, günün ilk trenine binerken bilete o günün damgasının basılmasınıa dikkat ediniz.

Kullanılabilen trenler: JR’a ait yerel trenler (futsuudensha, kakuekiteisha) ve orta-hızlı trenler (kaisoku)

Hiroshima-Miyajima arası çalışan JR vapuru da kullanılabilmektedir.

2017 Dönemleri

Dönemler
Kullanım Dönemi
Satış Dönemi
Bahar
1 Mart- 10 Nisan
20 Şubat- 31 Mart
Yaz
20 Temmuz- 10 Eylül
1 Temmuz- 31 Ağustos
Kış
10 Aralık- 10 Ocak
1 Aralık- 31 Aralık

 

 

Çeviren: Güneş Sargüney

Kaynak: http://railway.jr-central.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Be the first to comment

Leave a Reply