”Ülke çapında önlem alınmalı”

2020 Tokyo Olimpiyatları için sigara yasağı tartışması

Tokyo Valisi Yuriko Koike’nin restoran ve kapalı alanları kapsayan sigara yasağı kanununun gözden geçirileceğini belirtmesi üzerine, Japonya Sağlık, Çalışma Ve Refah Bakanlığı Başkanı Shiomizaki 12 Mayıs’taki kabine toplantısı sonrasında “Vatandaşlarımızın sağlığını korumak için, ülke genelinde bu konuyla ilgili algıyı derinleştirmek ve fikir birliği sağlamak oldukça önemli” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü, Japonya Sağlık, Çalışma Ve Refah Bakanlığı’ndan 2020 Tokyo Olimpiyatları için kamuya açık alanların tümünde sigara yasağının uygulamaya geçirilmesini talep ediyor. Aynı şekilde Sağlık, Çalışma Ve Refah Bakanlığı Başkanı Shiomizaki de olimpiyatlar süresince dış mekanların da birer toplanma yeri halini alacağını, bu sebeple ülke çapında önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Sağlık, Çalışma Ve Refah Bakanlığı pasif içiciliğe karşı alınan önlemleri güçlendiren bu kanun reformuyla, 30 metrekareden küçük barlar haricindeki tüm mekanlara sigara yasağı getirmeyi planlıyor. Japonya Liberal Demokrat Partisi ise küçük çaplı yeme-içme yerlerinde “Sigara İçme Yeri” gibi göstergelerin konulması halinde kanun reformunu onaylayacağını belirtti. Konu 15 Mayıs’taki toplantıda tartışılacak.

 

Çeviri: Buğra Bulut

Kaynak: www.asahi.com

Be the first to comment

Leave a Reply